چشم زخم (چشم شور)
چشم زخم  یا چشم شور یکی از مشهورترین خرافات یونانی است که ریشه آن به فرهنگ هلنی و دوران بت‌پرستی آنان باز می‌گردد. در نقاشی‌های قدیمی یونانی مربوط به دویست سال پیش تصویر چشم دیده شده است، چراکه فکر می کردند تصویر چشم، چشم زخم را از آنها دور می‌کند. چشم زخم در تمام سرزمینهای یونان شناخته شده است، همیشه می‌تواند به انسانها ضربه بزند و هیچ کس در برابر آن ایمن نیست.
آیا برایتان اتفاق افتاده که کسی از شما تعریف کند و بهتان بگوید امروز چقدر زیبا شده‌اید و بعد بلافاصله سردردی وحشتناک بگیرید؟! آنها این قبیل اتفاقات را به چشم زخم نسبت می دهند. (البته خود ما نیز چنین اعتقاداتی داریم!)
البته چندین راه برای مقابله با چشم زخم وجود دارد. یکی از مطمئن ترین راه‌ها استفاده از پر است. بیشتر مردم در لباس و یا در جیبشان یک پر نگه می‌داشتند. یک روش دیگر برای مقابله با چشم زخم این بوده که روی یک طلسم آبی تصویر یک چشم را می کشیدند و از آن به عنوان دستبند  و یا گردن بند استفاده می کردند. به جای طلسم آبی از مهره‌های آبی هم می توانستند استفاده کنند. ولی بیچاره آنهایی که خودشان چشم آبی داشتند!! چون مردم فکر می کردند این افراد چشم شوری دارند و بنابراین اصلاً دوست نداشتند آنها ازشان تعریف کنند. اگر احیاناً یک انسان چشم شور ازشان تعریف می کرد، در بین آنها رسم بود که بر زمین آب دهان می انداختند و گاهی برای اطمینان بیشتر که حتماً بلا ازشان دور شود این کار را سه بار انجام می دادند.
روز سه شنبه
نحس‌ترین روز در طول هفته برای مردم یونان روز سه‌شنبه است. چراکه در بیست و نهم سال 1453 در چنین روزی طی یک اتفاق غیر قابل تصور شهر قسطنطنیه از دست یونانیان خارج شد و به دست ترکان عثمانی افتاد. گفته شده است که اگر داد و ستد و یا کسب و کاری در این روز شروع شود، نشانه بدی برای صاحبانش خواهد بود و بیشتر یونانی‌ها به این گفته اعتقاد دارند و می‌گویند شروع کردن هر کاری در روز سه شنبه عاقبت خوشی ندارد.
عدد 13
عدد 13 برای یونانیان نشانه خوشبختی و خوش شانسی است. البته اگر روز سیزدهم و سه‌شنبه مصادف شوند اصلاً نشانه خوبی نیست و برایشان بدبختی به همراه می آورد. بنابراین اگر روز سیزدهم ماه به سه شنبه بیفتد خیلی حواسشان را جمع می کنند و مراقب اوضاع هستند. البته این عدد به تنهایی خوش شانسی می آورد و در برخی از مناطق یونان می گویند که 13 نماد حضرت عیسی و حواریونش است.
البته ما هم نباید فراموش کنیم که یونان در المپیک سیدنی 13 مدال را از آن خود کرد، پس عدد 13 نمی‌تواند نحس باشد!!
استخوان خفاش
برخی از مردم معتقد بودند که استخوان خفاش نماد خوش شانسی است. این افراد یک استخوان کوچک خفاش را همیشه حتی وقتی که بیرون می رفتند با خودشان می بردند. منتها تنها مشکل آنها تهیه کردن استخوان خفاش بود، چون کشتن خفاش را خیلی بد می دانستند. البته در برخی از جزایر کاملاً خلاف این پندار را داشتند و معتقد بودند خفاش نشانه بدبختی و بدشانسی است.
خروس
خروس برای یونانیان نماد مرگ و بدبختی بوده است. اگر آنها می دیدند و یا می شنیدند که خروسی در حال قوقولی کردن است، برای رفع بلا شعری را بدین مضمون « از اینجا برو... از اینجا برو و برای من خبرهای خوب بیاور..» را می خواندند

/ 0 نظر / 8 بازدید