- :Tasseography که عبارت است از غیبگویی از روی اشکال ساخته شده با تفاله های چای. این نوع طالع بینی بیشتر در رسم و رسوم مردم خاورمیانه دیده می شود.
پس از ریخته شدن یک فنجان چای (بدون استفاده از چای صاف کن) ، چای را می نوشند ویا دور می ریزند، بعدبه خوبی فنجان را تکان می دهند و قطرات انتهای فنجان را به داخل نعلبکی می ریزند. سپس شخص تفسیر کننده با استفاده از اشکال ایجاد شده در ته فنجان اسراری را برای فرد منتظر ! فاش می کند.
مثلاً : با دیدن شکلی شبیه مار به او می گوید که دشمنی دارد یا شخصی به او دائماً دروغ می گوید و یا خانه را مظهر شانس ، موفقیت و پیشرفت در امور و عرصه های مختلف زندگی مطرح می کند و... خلاصه اینکه با شکل تفاله ها به او خط مشی زندگی می دهد!!
۲ - Pyromancy :که از ۲ بخش Pyro به معنای آتش و mancy به معنای غیبگویی ساخته شده است.
به دلیل اهمیت آتش در زندگی انسان از نخستین روزهای زندگی بشری، به نظر می رسد این نوع از فالگیری از نخستین انواع آن باشد. شواهدی نشان می دهد در یونان باستان دختران در معابد آتن این کار را انجام می دادند، در ضمن پیروان و معتقدین به خدای آتش یونان نیز از این نوع غیبگویی استفاده می کرده اند.
در انواع مختلف این پیشگویی به شیوه های متفاوت شکل شعله های آتش تولید شده از شمع یا هر منبع دیگر را تغییر می دهند و شکل آن را تفسیر می کنند.
در نوعی از آن با ریختن نمک بر روی شعله اشکالی ایجاد می شود که آن را تفسیر می کنند و یا اینکه گیاهی را بر روی شعله می سوزانند و از این طریق شکل ایجاد شده را مظهر بیان آنچه پیش خواهد آمد می دانند.
۳ - Cromniomancy :از فواید پیاز هزاران بار گفته اند و شنیده ایم. اما این یکی خیلی جدید است! فال گیری با پیاز! شاید به این علت از پیاز استفاده می شود که از قدیم الایام بشر به فواید آن به عنوان ماده ای غذایی وگیاهی با خواص دارویی پی برده است. پیاز سرشار از ویتامین C است و از سال ها قبل مردم در گوشه گوشه جهان به خاصیت آن در مبارزه با عفونت ها و سرماخوردگی اعتقاد داشته اند.
اما فال بین ها از جوانه این گیاه استفاده می کنند! از نظر تاریخی این کار در اروپا ، آفریقا و شمال آسیا انجام می شده. شواهد زیادی نشان می دهد در آن دوران برای این گیاه به نوعی حرمت درنظر گرفته می شده است. مصریان باستان «جو دوسر» را مقدس می شمردند و آن را با دست چپ درحالیکه بر روی پیازی گذاشته شده بود - نگه می داشتند.
نحوه پیشگویی با پیاز به این طریق است که نام شخصی که در نظر است فال او گرفته شود را بر روی پیاز می نویسند و سپس پیاز مورد نظر را برای جوانه زدن در جای مناسب می گذارند. هرچه مدت زمان جوانه زدن سریع تر و جوانه ها بهتر رشد کند، نشان می دهد آن شخص موفق تر و سلامت تر خواهد بود.
همچنین برخی انتخاب ها را با این گیاه انجام می دهند. برای مثال دختری که در آستانه ازدواج است بر روی پیاز نام خواستگاران خود را می نویسد، هر پیاز متعلق به یک نفر، بعد تمام پیازها را در شرایط مناسب قرار می دهد تا جوانه بزند هر کدام که بهتر جوانه زد را انتخاب می کند و نام شخص مورد نظر را بر روی آن جستجو می کند صاحب آن نام بهترین همسر در میان سایرین است!
و یا برای انجام دادن یا ندادن کاری (در شرایطی که نیاز به بله یا نه دارند) بر روی یک پیاز «نه» و بر روی دیگری «آری» می نویسند و هرکدام زودتر جوانه بزند پاسخ به نیت آنهاست.
اما از این روش در برخی از قسمت های جنوبی آلمان به گونه ای دیگر استفاده می شود.در آنجا بر روی یک تخته چوبی ۱۲ حلقه بزرگ پیاز را در کنار هم قرار می دهند و بر روی هر کدام یک بلور کوچک از نمک می گذارند.(هر حلقه پیاز معادل یک ماه سال است) پس از آن تخته حاوی پیاز را در اطاقی با هوای معتدل قرار می دهند و صبح روز بعد میزان آبی را که هر حلقه پیاز از دست داده است بررسی می کنند و با این کار متوجه می شوند میزان برف و باران در هر ماه از سال آینده چقدر است؟
۴ - Cyclomancy : در این روش با استفاده از اشیای چرخان فال گیری انجام می شود. چرخ بطری یا فرفره ای را بر روی زمین به شکل افقی می چرخانند و هر طرف را معادل یک راه و هدف در نظر می گیرند. زمانیکه جسم مورد نظر از چرخش بیفتد به سر آن نگاه می کنند، به هر طرف که ایستاده بود، سرنوشت شخص را از آن سمت و سوی تعیین می کنند!
۵ - Aeromancy : در این روش که نام آن برگرفته از دو بخش aero به معنای هوا و mancy به معنای پیشگویی است، از تغییرات آب و هوایی برای بیان وقایع آینده استفاده می کنند.
بشر از زمان های بسیار بسیار دور به آب وهوا توجه بسیاری داشته است. او تغییرات جوی را وسیله ای برای بیان خشم و رضایت خدایان خود می دانسته اند و جلوه رضایت یا نارضایتی آنها را در تغییرات مختلف آسمان و جو زمین جست وجو می کرده است. خدایی را مسؤول رعد و برق و دیگری را عامل صاعقه می دانسته است.
پس جای تعجب نیست اگر این شیوه از قدیمی ترین شیوه های فال گیری باشد.
در انواع مختلف این شاخه از طالع بینی با استفاده از باد، جهت و شدت آن، تفسیر حرکات ابرها، تفسیر رعد و برق و حتی بررسی وضعیت ستاره های دنباله دار در آسمان، سرنوشت افراد را بازگو می کردند

/ 1 نظر / 30 بازدید
عطیه

با سلام من عطیه هستم.. حدود 4ساعت هست که دارم وبلاگتونو میخونم..سوالات زیادی برام بوجود اومده..که امیدوارم شما راهنماییم کنین اول میخواسم منابع رو بدونم تا بتونم بیشتر مطالعه کنم بعد اگه اجازه دادین از راه مسنجر باهاتون درارتباط باشم