باورتان میشود؟! این، حرف فالگیرها و کفبینها نیست؛ حرف گروهی از محققان است که مطالعات درازمدتشان را پشتوانه ادعایشان میدانند.

اگر بلوند هستید...
اگر موهایتان بلوند و روشن است، خواندن این پاراگراف به شما پیشنهاد میشود. زنان با موی روشن در معرض خطر یک اختلال بینایی قرار دارند که در آن، ماکولای چشم (قسمتی از شبکیه چشم) در اثر بالا رفتن سن به تدریج تخریب میشود و از بین میرود: دژنراسیون ماکولا.
خانمهایی که موهای بور دارند، باید بیشتر مراقب خودشان باشند. پزشکان مصرف موادغذایی غنی از لوتئین (مثل کلمپیچ، اسفناج و نخودفرنگی) را برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر میدانند. میتوانید یک فنجان از این سبزیجات را هر روز میل کنید و با رساندن ترکیبهای شیمیایی درون این مواد طبیعی، بدنتان را در برابر استعداد ژنتیکی که برای ابتلا به این بیماری دارید، مصون نگه دارید.
اگر شما بلوند هستید و پوست و موی روشنی دارید، یعنی ملانین کمتری در پوست شما وجود دارد. ملانین، پوست را در برابر اشعههای خطرناک نورآفتاب محافظت میکند. وقتی شما این چتر طبیعی را به صورت ضعیفتری روی پوست و مویتان دارید، ممکن است آسانتر از دیگران دچار ملانوما شوید. ملانوما یک سرطان پوستی به شمار میآید. توصیه میشود یک ضدآفتاب با spf حداقل 30 خریداری کنید که پوست شما را در برابر اشعههای نوع a و b و ماورای بنفش خورشیدمحافظت کند. وقتی در برابر نورخورشید قرار میگیرید حتما از کلاه و پوشش مناسب استفاده کنید.

اگر سبزه هستید...

بیش از نیمی از 30 میلیون زن آمریکایی که ریزش موی قابل مشاهده در سرشان را تجربه کردهاند، سبزه هستند. این نشان میدهد که باید ارتباطی بین رنگ پوست و ریزش موی بانوان وجود داشته باشد. محققان میگویند فولیکولهای مو در بانوان سبزه، ضخیمتر از فولیکولهای مو در زنانی با موهای بلوند یا قرمز است.
پس وقتی فولیکول مو در این افراد میمیرد، این افراد احساس میکنند سرشان خالیتر از افراد دیگر شده است که به همان میزان موهایشان را از دست دادهاند. بد نیست بدانید کمبود آهن باعث میشود شما ریزش مو را شدیدتر تجربه کنید. توصیه میشود آهن لازم را به بدنتان برسانید. 18 میلیگرم آهن برای شما عالی است.

این میزان آهن را میتوانید با میلکردن روزانه یک فنجان بلغور دوسر به بدنتان برسانید. اگر شما پوست سبزهای دارید باید بیش از دیگران مراقب سلامت کبدتان باشید. مصرف ویتامین c میتواند کبد شما را در برابر آسیب محافظت کند. 75 میلیگرم ویتامین c برای شما کافی است. میتوانید این میزان ویتامین c را با مصرف نصف فنجان فلفل قرمز یا یک پرتقال متوسط به دست بیاورید. مصرف این موادغذایی طبیعی کبد شما را در برابر استعداد ژنتیکی که برای ابتلا به سرطان کبد دارید، محافظت میکند.


اگر موی شما قرمز است...

محققان میگویند اگر شما موهای سرخ و حنایی دارید، باید بیش از دیگران مراقب سلامت دهانتان باشید چون ممکن است به داروی بیحسی دندانپزشکی مقاوم باشید.درصد قابل توجهی از افرادی که موی سرخ دارند، دچار نوعی جهش در dna سلولهای بدنشان میشوند که آنها را در برابر داروهای بیحسی موضعی و بیهوشی عمومی مقاوم میکند.
این افراد وقتی به دندانپزشکی میروند ممکن است با یک تزریق معمولی داروی بیحسی، بیحس نشوند و درمانهای دندانپزشکی دردناکی را تجربه کنند.
این افراد حتی در عملهای جراحی که بیهوشی عمومی لازم است باید داروهای بیهوشی بیشتری را دریافت کنند. اگر احساس میکنید که این مشکل را دارید حتما دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید تا داروی بیحسی بیشتری برایتان تزریق کند یا یک ساعت قبل از رفتن به مطب دندانپزشکی حتما یک قرص ایبوپروفن میل کنید تا آثار درد را در شما تخفیف دهد.
دومین مشکلی که شما باید نگران آن باشید پارکینسون است. مطالعهها نشان داده است بسیاری از افرادی که پارکینسون دارند، موهایشان قرمز بوده است. البته این یک نتیجه آماری است و شما شاید این واقعیت را در جامعه به صورت ملموس احساس نکنید. دلیل این پدیده، جهش ژنی خاصی است که فرد را مستعد ابتلا به این بیماری میکند. اسیدفولیک ممکن است پیشرفت این بیماری را به تاخیر بیندازد. شما میتوانید برای کاهش اثر این استعداد ژنتیکی از قرصهای مولتیویتامین استفاده کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٦