جدول روز تولد

برای این‌که بتوانیم از تقویم‌ها استفاده کنیم باید اول بدانیم که از کدام تقویم باید استفاده کنیم و رنگ‌های آبی و قرمز نمایانگر کدام خانه برای ما هستند. برای دسترسی به این اطلاعات ما به جدول روز تولد مراجعه می‌کنیم. ما فقط به روز و ماه تولد نیاز داریم؛ زیرا مشخصات فوق وابسته به موقعیت خورشید یعنی کره زمین هنگام تولد می‌باشد و از آن‌جایی که تقویم شمسی ما بر اساس موقعیت خورشید ساخته شده است، موقعیت خورشید برای هر سال مشخص است. برای بدست آوردن اطلاعات فوق که تا آخر عمر باید از آن استفاده کرد شما اول به ستون تاریخ‌ها مراجعه کنید و مشخص کنید تاریخ تولد شما در کدام قسمت جدول قرار گرفته است. تاریخ‌ها هم بر حسب هجری شمسی و هم میلادی  ارائه شده‌اند. دو ستون بعدی درجه مرکز خانه اول و گروه تقویم را مشخص می‌کنند و چهار ستون آخری نشان می‌دهند که کدام رنگ‌های آبی و قرمز نشانگر کدام خانه‌ها، یعنی مثلث‌ها می‌باشند.

به‌عنوان نمونه

نخست وزیر سابق هند خانم گاندی در تاریخ 19/11/1917 میلادی متولد گردید. طبق جدول روز تولد، روز 19 نوامبر با تقویم (A) که دامنه‌اش از 19 نوامبر تا 25 نوامبر است مطابقت دارد. رنگ قرمز،  قهوه ی ، سبز و آبی به ترتیب نشانگر مثلث‌های اول، دوم، سوم و چهارم هستند.

قوانین تعبیر و تفسیر حرکت سیارات

برای تفسیر تقویم‌ها، از این به بعد بیشتر درباره خانه‌ها و نه برج‌ها صحبت خواهد شد. تقسیم‌بندی دایره‌المنازل یا خانه‌ها مانند برج‌هاست؛ برج‌ها همیشه با برج اول (حمل) آغاز می‌شوند ولی خانه‌ها متغیر هستند و آغاز خانه اول همیشه وابسته به موقعیت خورشید هنگام تولد است. برای تفسیر تقویم‌ها، اولین و مهم‌ترین عامل عبارت است از ادوار سیارات و رابطه‌هایی که نسبت به همدیگر تشکیل می‌دهند.

عامل دوم عبارت است از دایره‌المنازل دوازده‌گانه که به چهار مثلث تقسیم شده‌اند و مثلث‌های اول و سوم مثبت و مثلث‌های دوم و چهارم منفی می‌باشند.  خانه اول همیشه مثبت است و خانه دوم منفی و به همین صورت یکی در میان تا آخر. مانند برج‌ها هر خانه‌ای که در فاصله زاویه‌ای 120 درجه با خانه دیگر قرار گرفته است یک مثلث هندسی را تشکیل می‌دهد. بنابراین چهار مثلث وجود دارند که به ترتیب زیر تشکیل شده‌اند و به‌عنوان مثلث اول، دوم، سوم و چهارم نامیده می‌شوند.

1-     مثلث اول مثبت است و توسط خانه‌های 1و 5 و 9 تشکیل می‌شود.

2-     مثلث دوم منفی است و توسط خانه‌های 2و 6 و 10 تشکیل می‌شود.

3-     مثلث سوم مثبت است و توسط خانه‌های 3 و 7 و 11 تشکیل می‌شود.

4-     مثلث چهارم منفی است و توسط خانه‌های 4 و 8 و 12 تشکیل می‌شود.

از آن‌جایی که این چهار مثلث نقش مهمی ایفا می‌کنند بهتر است به حافظه سپرده شوند.

حرکت مشتری مهم‌ترین عامل برای تعیین سال یک رویداد است؛ زیرا دوره تناوب مشتری 12 سال است و به مدت حدود یک سال در یک خانه می‌ماند. سپس حرکت زحل دارای اهمیت است؛ زیرا زحل یک دوره تناوب 30 ساله دارد و به مدت 5/2 سال در یک خانه می‌ماند. همه سیارات از اهمیت مساوی برخوردار نیستند. مهم‌ترین اجسام سماوی خورشید و ماه هستند و برای تعیین ماه و روز رویداد استفاده می‌شوند. از قدیم این دو جسم به‌عنوان «شاه» و «ملکه» معروف هستند و این هم زیاد بی‌دلیل نیست. حرکت 12 ماهه خورشید یعنی زمین برای ما که روی این کره زندگی می‌کنیم از بیشترین اهمیت برخوردار است. به همین علت موقعیت خورشید به‌عنوان مرجع، یعنی آغاز خانه اول قرار می‌گیرد. مثلاً فصل‌های سال که فرآورده‌ای از حرکت زمین است اثر بسیاری بر روی روند زندگی ما دارد و به‌طور مستقیم و غیرمستقیم زندگی ما را کنترل می‌کند. در مورد کره ماه به‌همین صورت است. با کمی بررسی در زیست‌شناسی همراه با مشاهده حرکت کره ماه می‌توانیم پی ببریم که چقدر این کره بر روی زندگی زمینی اثر می‌گذارد. مثلاً جذر و مد اثر زیادی برای موجوداتی که در آب زندگی می‌کنند دارد. در بدن هر انسان و موجودات زنده دیگر از جمله گیاهان، به علت داشتن مقدار زیاد آب، یک نوع «جذر و مد جسمانی» وجود دارد که اثر بسیاری بر فعالیت‌های ذهنی، مغزی، احساسی، از جلمه فکر کردن و تصمیم گرفتن و جریانات دیگر دارد. قاعدگی زن‌ها در ارتباط مستقیم با حرکت 5/27 روزه کره ماه است و همین‌طور جفت‌گیری خیلی از موجودات زنده. به‌نظر می‌رسد که بی‌اساس نبوده است که از قدیم کره ماه را به‌عنوان سمبل آب می‌شناختند؛ زیرا ماه بیشترین اثر را بر روی مایعات که یک عامل اساسی زندگی است دارد. به همین ترتیب سیارات دیگر هم اثر دارند ولی اثرات آنها شاید به‌راحتی کره زمین و کره ماه قابل مشاهده نباشد.

به‌طور کلی ما می‌توانیم کم و بیش، جرم و فاصله سیارات را به‌عنوان معیار اهمیت قرار دهیم. در این معیار، ماه و خورشید دارای اهمیت فوق‌العاده زیادی هستند. سیاره مشتری و زحل به‌عنوان سیارات غول پیکر معروف هستند؛ زیرا جرم مشتری 318 برابر جرم کره زمین و جرم زحل، 95 برابر جرم زمین است. از این‌رو مهمترین سیارات برای تعبیر و تفسیر تقویم‌ها، سیاره زمین (خورشید)، ماه، مشتری و زحل هستند. خورشید و کره ماه برای تشخیص ماه و روز رویداد و مشتری و زحل برای تشخیص سال رویداد استفاده می‌شوند. از سیارات دیگر می‌توان به‌عنوان سیارات کمکی تلقی کرد، یعنی آنها می‌توانند اثر سیارات فوق را افزایش یا کاهش دهند.

برای تشخیص وقوع سال یک رویداد بعد از مشتری و زحل، اورانوس دارای اهمیت است؛ زیرا دوره تناوب اورانوس 84 است و به مدت هفت سال در یک خانه می‌ماند. دوره این سیاره را می‌توان به‌عنوان نشانگر دوره‌های اصلی زندگی که هر یک به مدت 7 سال است، درنظر بگیریم. در مورد نپتون و پلوتو، دوره‌های اینها به قدری طولانی هستند که برای انسان‌ها زیاد قابل توجه نیستند. دوره‌های این دو سیاره به‌طور خیلی ضعیف اثر سیارات دیگر را افزایش یا کاهش می‌دهد و اثر نپتون نسبت به پلوتو قوی‌تر است. دوره‌های این دو سیاره بیشتر در ارتباط با مسائلی هستند که دارای عمر طولانی‌تری هستند مانند سلسل خانواده‌ها، امپراطوری‌ها، گرایش‌های جوامع، روندهای تاریخی و غیره. درباره این دو سیاره بعداً بیشتر صحبت خواهیم کرد.

به‌طور کلی، هر قدر تعداد سیارات در یک خانه یا مثلث بیشتر باشد، اهمیت رویدادها و احتمال وقوع یک رویداد بیشتر می‌شود.

برای تعیین ماه وقوع یک رویداد، حرکت 12 ماهه خورشید از بیشترین اهمیت برخوردار است. عطارد، زهره و مریخ می‌توانند اثر خورشید را افزایش یا کاهش دهند.

برای تعیین روز وقوع یک رویداد (یا نزدیک‌ترین روز) از موقعیت کره ماه استفاده می‌شود و به‌‌طور متوسط یک رویداد را می‌توان با دقت سه روز تعیین کرد. هر پانزده روز هنگام ماه کامل یا نو، روندها و تحولات روزانه به یک نوع اوج می‌رسند (مانند جذر و مد).

روند زندگی هر انسان تشکیل شده است از دوره‌هایی که با ادوار سیارات مطابقت دارند. موقعیت و حرکت سیارات برای همه انسان‌ها یکی است ولی هر انسان چیز دیگری تجربه می‌کند و این تجربیات را می‌توان به چهار گروه بزرگ تقسیم کرد. این چهار گروه بزرگ همان چهار مثلث هستند. به‌ علت این‌که خانه‌ها و مثلث‌ها عامل مهمی برای تفسیر تقویم‌ها هستند خوب است اگر فلسفه اینها بهتر درک شود (به بخش فلسفه خانه‌ها و مثلث‌ها مراجعه کنید.)

مهم‌ترین تقسیم‌بندی خانه‌ها عبارت است از گروه مثبت و گروه منفی. خصوصیات گروه منفی عبارتند از جمع خصوصیات مثلث دوم و چهارم. خصوصیات گروه مثبت عبارتند از جمع خصوصیات مثلث اول و سوم. به علت این‌که مثلث اول و سوم هر دو مثبت هستند آنها مکمل و پشتیبان همدیگر هستند و مثلث‌های منفی دوم و چهار به همین صورت هستند. به‌طور کلی، گروه مثبت نشانگر پیشرفت، برآوردن آروزها، سلامت (آرزو ذاتی) و هر چیز که به نفع ما عمل می‌کند. گروه منفی نشانگر ضد گروه مثبت می‌باشد یعنی عدم پیشرفت، بیماری، موانع بر سر راه پیشرفت و غیره. تجربه نشان می‌دهد که منفی بودن مثلث چهارم قوی‌تر است نسبت به مثلث دوم یعنی مثلث چهارم اثرات بد را بیشتر نسبت به مثلث دوم نشان می‌دهد. در هر صورت، به علت این‌که مثلث دوم یک مثلث منفی است، این مثلث مکمل مثلث چهارم می‌شود و از اثرات آن حمایت می‌کند. درباره این موضوع بعداً صحبت بیشتری به میان خواهد آمد.

رنگ‌های تقویم‌ها طوری انتخاب شده‌اند که دو رنگ روشن (قرمز و سبز) و دو رنگ تیره (آبی تیره و رنگ قهوه ی) هستند. طبق روز تولد، رنگ‌های روشن یا مربوط به مثلث‌های مثبت یا مربوط به مثلث‌های منفی می‌شوند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/٢٥