کاربرد فنگ شویی در اتاق خواب

اتاق خواب خلوتگاه نهایی و جایی است که شما هنگام خواب و تجدید انرژی حیات یا «چی» در آسیب پذیرترین حالت خود قرار دارید.

قبل از شروع مطلب زیر که به کاربرد فنگ شویی در چیدمان اتاق خواب اختصاص دارد درباره چی chi توضیح مختصری بدهم ، چی بخشی از هر موجود زنده و نوعی نیروی حیات یا انرژی معنوی است ، این کلمه گاهی به صورت جریان انرژی یا به صورت نفس یا هوا نیز ترجمه میشود.

این انرژی سیال و در حرکت است و بنابر اعتقادات سنتی چین می تواند در فضا جریان داشته یا در اثر موانع مختلف ساکن شود ، مطلوب ترین حالت در زندگی و چیدمان فضای کار و زندگی حالتی است که در آن نیروی چی بتواند جریان داشته باشد ، تجدید شود و به عبارتی زنده باشد.

از دیدگاه فلسفه چینی یا یین ینگ ( زن و مرد ) ، اتاق خواب محیطی متناسب با یین ( نیروی زنانه ) و دارای فضایی آرام و صلح آمیز است و شما باید در این فضا احساس امنیت کرده و انرژی حیات شما نباید منحرف شده و ناراحتتان کند.

در عین حال، این اتاق باید محل مناسبی برای گردش چی و دارای هوای تازه فراوانی برای تجدید نیروی شما باشد.

با به کار بردن این ۱۶ توصیه و یا حداقل تعدادی از آنها می توانید اتاق خواب خود را به محلی برای استراحت عمیق و عالی تبدیل کنید :

» در بهترین حالت ، اتاق خواب باید تا حد ممکن از درب ورودی خانه دور باشد.

» به محل قرارگیری پنجره ها از ورودی اتاق دقت کنید ، انرژی چی به گردش در میان در و پنجره تمایل دارد و شما باید از قرار دادن تخت خواب در مسیر کوران خودداری کنید.

» تخت خود را طوری قرار دهید که بتوانید در حالت خوابیده درب اتاق را ببینید ، این حالت حس عمیقی از امنیت درونی را در شما ایجاد می کند.

» در صورت امکان، تخت را تا جایی که می توانید از در دورتر قرار دهید.

» هرگز تخت را روبروی در وروردی اتاق قرار ندهید زیرا از انرژی حیاتی شما خواهد کاست.

» از خوابیدن به شکلی که سرتان نزدیک پنجره قرار بگیرد خودداری کنید زیرا انرژی چی از طریق پنجره به خارج راه یافته و به هدر میرود و شما پس از بیدار شدن بیش از پیش احساس خستگی خواهید کرد.

» اگر حمام یا دستشویی به اتاق خواب شما راه دارد ، حتما قبل از خواب درب این اتاق را ببیندید.

» برای حمایت از چی در حال خواب و به منظور این که این نیرو را جزئی از درون خود ساخته و آنرا تغذیه کنید بهتر است تخت شما دارای لبه محکم و عریض چوبی در قسمت بالا باشد ، انرژی چی از طریق پاه ا، دستها و بالای سر از بدن خارج و به آن وارد میشود و وجود یک محافظ در بالای سر بسیار مفیدتر از یک دیوار سرد و خالی یا از آن بدتر لبه پر پیچ و خم فلزی و فرفورژه است.

» بهتر است میزهای کنار تخت یا پا تختی ها لبه هایی منحنی داشته و زاویه دار و تیز نباشند و هر دو میز برای افزودن به دوام ، هماهنگی و امنیت رابطه یکسان باشند.

» تیرک های سقف در سقف های چوبی ، از نقطه نظر فنگ شویی برابر با کابوس هستند ، این تیرکها به راحتی انرژی چی را مسدود می کنند ، وزن فراوانی که بر روی این تیرکها وارد می شود نیروی درونی بسیاری به آنها می بخشد که در طول استراحت بر روی شما سنگینی خواهد کرد.

روشهای ساده برای رها شدن از این انرژی منفی، رنگ کردن تیرکها یا آویختن پارچه از آنها است ، این کار از بار تصویری تیرکها کاسته و خاصیت منفی آنرا از بین می برد.

» بهتر است برای نورپردازی آن از نورهای ملایم استفاده کنید و از آویختن چراغ در بالای تخت بپرهیزید.

» رنگ های ملایم و ترکیب شده با سفید مانند صورتی کمرنگ ، لیمویی ، آبی آسمانی ، سبز کمرنگ برای اتاق خواب بسیار مناسبند.

» بدترین جا برای نصب آینه، جایی است که هنگام خواب هم بتوانید تصویر خود را در آن ببینید ، هرگز آینه را در اطراف تخت نصب نکنید.

» بر روی دیوار مقابل خود تصویری یا شیئی زیبا قرار دهید که با دیدن آن در هر صبحگاه دلگرم شوید.

» زیر تخت هم توجه بسیاری لازم دارد ، فضای زیر تخت را تمیز و فاقد وسایل و خرده ریزها نگه دارید ، این محل تنها چند سانتیمتر با بدن شما فاصله دارد و باید تمیز و بدون آشفتگی باشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۸:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢٩