- :Tasseography که عبارت است از غیبگویی از روی اشکال ساخته شده با تفاله های چای. این نوع طالع بینی بیشتر در رسم و رسوم مردم خاورمیانه دیده می شود.
پس از ریخته شدن یک فنجان چای (بدون استفاده از چای صاف کن) ، چای را می نوشند ویا دور می ریزند، بعدبه خوبی فنجان را تکان می دهند و قطرات انتهای فنجان را به داخل نعلبکی می ریزند. سپس شخص تفسیر کننده با استفاده از اشکال ایجاد شده در ته فنجان اسراری را برای فرد منتظر ! فاش می کند.
مثلاً : با دیدن شکلی شبیه مار به او می گوید که دشمنی دارد یا شخصی به او دائماً دروغ می گوید و یا خانه را مظهر شانس ، موفقیت و پیشرفت در امور و عرصه های مختلف زندگی مطرح می کند و... خلاصه اینکه با شکل تفاله ها به او خط مشی زندگی می دهد!!
۲ - Pyromancy :که از ۲ بخش Pyro به معنای آتش و mancy به معنای غیبگویی ساخته شده است.
به دلیل اهمیت آتش در زندگی انسان از نخستین روزهای زندگی بشری، به نظر می رسد این نوع از فالگیری از نخستین انواع آن باشد. شواهدی نشان می دهد در یونان باستان دختران در معابد آتن این کار را انجام می دادند، در ضمن پیروان و معتقدین به خدای آتش یونان نیز از این نوع غیبگویی استفاده می کرده اند.
در انواع مختلف این پیشگویی به شیوه های متفاوت شکل شعله های آتش تولید شده از شمع یا هر منبع دیگر را تغییر می دهند و شکل آن را تفسیر می کنند.
در نوعی از آن با ریختن نمک بر روی شعله اشکالی ایجاد می شود که آن را تفسیر می کنند و یا اینکه گیاهی را بر روی شعله می سوزانند و از این طریق شکل ایجاد شده را مظهر بیان آنچه پیش خواهد آمد می دانند.
۳ - Cromniomancy :از فواید پیاز هزاران بار گفته اند و شنیده ایم. اما این یکی خیلی جدید است! فال گیری با پیاز! شاید به این علت از پیاز استفاده می شود که از قدیم الایام بشر به فواید آن به عنوان ماده ای غذایی وگیاهی با خواص دارویی پی برده است. پیاز سرشار از ویتامین C است و از سال ها قبل مردم در گوشه گوشه جهان به خاصیت آن در مبارزه با عفونت ها و سرماخوردگی اعتقاد داشته اند.
اما فال بین ها از جوانه این گیاه استفاده می کنند! از نظر تاریخی این کار در اروپا ، آفریقا و شمال آسیا انجام می شده. شواهد زیادی نشان می دهد در آن دوران برای این گیاه به نوعی حرمت درنظر گرفته می شده است. مصریان باستان «جو دوسر» را مقدس می شمردند و آن را با دست چپ درحالیکه بر روی پیازی گذاشته شده بود - نگه می داشتند.
نحوه پیشگویی با پیاز به این طریق است که نام شخصی که در نظر است فال او گرفته شود را بر روی پیاز می نویسند و سپس پیاز مورد نظر را برای جوانه زدن در جای مناسب می گذارند. هرچه مدت زمان جوانه زدن سریع تر و جوانه ها بهتر رشد کند، نشان می دهد آن شخص موفق تر و سلامت تر خواهد بود.
همچنین برخی انتخاب ها را با این گیاه انجام می دهند. برای مثال دختری که در آستانه ازدواج است بر روی پیاز نام خواستگاران خود را می نویسد، هر پیاز متعلق به یک نفر، بعد تمام پیازها را در شرایط مناسب قرار می دهد تا جوانه بزند هر کدام که بهتر جوانه زد را انتخاب می کند و نام شخص مورد نظر را بر روی آن جستجو می کند صاحب آن نام بهترین همسر در میان سایرین است!
و یا برای انجام دادن یا ندادن کاری (در شرایطی که نیاز به بله یا نه دارند) بر روی یک پیاز «نه» و بر روی دیگری «آری» می نویسند و هرکدام زودتر جوانه بزند پاسخ به نیت آنهاست.
اما از این روش در برخی از قسمت های جنوبی آلمان به گونه ای دیگر استفاده می شود.در آنجا بر روی یک تخته چوبی ۱۲ حلقه بزرگ پیاز را در کنار هم قرار می دهند و بر روی هر کدام یک بلور کوچک از نمک می گذارند.(هر حلقه پیاز معادل یک ماه سال است) پس از آن تخته حاوی پیاز را در اطاقی با هوای معتدل قرار می دهند و صبح روز بعد میزان آبی را که هر حلقه پیاز از دست داده است بررسی می کنند و با این کار متوجه می شوند میزان برف و باران در هر ماه از سال آینده چقدر است؟
۴ - Cyclomancy : در این روش با استفاده از اشیای چرخان فال گیری انجام می شود. چرخ بطری یا فرفره ای را بر روی زمین به شکل افقی می چرخانند و هر طرف را معادل یک راه و هدف در نظر می گیرند. زمانیکه جسم مورد نظر از چرخش بیفتد به سر آن نگاه می کنند، به هر طرف که ایستاده بود، سرنوشت شخص را از آن سمت و سوی تعیین می کنند!
۵ - Aeromancy : در این روش که نام آن برگرفته از دو بخش aero به معنای هوا و mancy به معنای پیشگویی است، از تغییرات آب و هوایی برای بیان وقایع آینده استفاده می کنند.
بشر از زمان های بسیار بسیار دور به آب وهوا توجه بسیاری داشته است. او تغییرات جوی را وسیله ای برای بیان خشم و رضایت خدایان خود می دانسته اند و جلوه رضایت یا نارضایتی آنها را در تغییرات مختلف آسمان و جو زمین جست وجو می کرده است. خدایی را مسؤول رعد و برق و دیگری را عامل صاعقه می دانسته است.
پس جای تعجب نیست اگر این شیوه از قدیمی ترین شیوه های فال گیری باشد.
در انواع مختلف این شاخه از طالع بینی با استفاده از باد، جهت و شدت آن، تفسیر حرکات ابرها، تفسیر رعد و برق و حتی بررسی وضعیت ستاره های دنباله دار در آسمان، سرنوشت افراد را بازگو می کردند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢۳

 

فال قهوه به معنای خواندن و تفسیر نشانه های بازمانده قهوه در فنجان، ریشه در هنر تفسیر تفاله چای در چین باستان دارد. چای که در اصل نوشیدنی راهبان بود، در فنجانهایی زنگوله شکل نوشیده میشد.
قبل از اینکه فال چای در میان این راهبان مرسوم شود، آنها با بررسی نقوش ایجاد شده در قسمت داخلی زنگوله های معبد به پیش بینی اینده میپرداختند و بعدها فرم زنگوله را برای فنجانهای بدون دسته چای خوری به کار بردند.
این شیوه پیشگویی بعدها در نزد اعراب و با استفاده از تفاله قهوه مرسوم شد. دانه قهوه برای اولین بار توسط اعراب و در حدود سال ۶۰۰ میلادی کشف شد و کاشتن و نوشیدن آن تا صدها سال جزو اسرار این قوم بود.
اعراب در ابتدا قهوه را بدون برشته کردن و به صورت سبز دم میکردند که یک نوشیدنی رقیق مانند چای از آن حاصل میشد. در اواخر قرن ۱۳ میلادی آنها ابتدا قهوه را بو داده، آسیاب میکردند و سپس دم کرده آنرا مینوشیدند.
مرکز کشت قهوه در یمن بود و کم کم استفاده از آن در سراسر شبه جزیره عربستان رواج یافت و بعدها توسط حکام عثمانی به ترکیه رسید. اولین قهوه خانه جهان به نام کیواهان Kiva Han، در سال ۱۴۷۵ در قسطنطنیه تاسیس شد.
● ورود قهوه به اروپا و پیدایش فالگیران
شناسایی و آغاز مصرف قهوه توسط ساکنان اروپای غربی و آمریکا تا اواخر قرن ۱۸ میلادی صورت نگرفت.
در وین سال ۱۶۸۳، هنگامی که ترکان مجبور به شکستن محاصره وین شدند، ۵۰۰ گونی قهوه را بر جا گذاشتند. یک تاجر لهستانی متهور از این قهوه استفاده کرد و اولین قهوه خانه برلین را راه اندازی نمود.
قهوه به سرعت مبدل به نوشیدنی دلخواه طبقه متوسط اروپایی شد و قهوه خانه های متعدد در گوشه و کنار برپا شدند. اصطلاح باریستا Barista، به معنای یک قهوه چی که بتواند نوشیدنیهای مختلفی از قهوه تهیه کرده و در این کار استاد باشد، در همین دوران بر سر زبانها افتاد.
موج محبوبیت قهوه باعث به وجود آمدن حرفه های جانبی هم شد که از جمله پر سابقه ترین و ماندگارترین آنها، پیشگویی با تفاله قهوه توسط زنان فالگیری بود که به Cup-Women شهرت داشتند.
هر کسی که با پیش زمینه خرافی، به دنبال مشورت با نیروهای ماورا الطبیعه بود با کیسه کوچکی پر از قهوه بو داده به سراغ این زنان می آمد.
در بسیاری از آثار ادبی کلاسیک آن زمان به هنر خواندن نشانه های داخل فنجان اشاره شده است که از جمله میتوان به کتاب "بر گرداگرد آتش ذغال سنگ" (Round About Our Coal-Fire) منتشر شده در سال ۱۷۳۱، اشاره نمود :" ما یک جور مادر-ساحره داشتیم...که کارشان پیشگویی سرنوشت آدمها با پخش کردن قهوه و چای بود".
اولین گروه این پیشگویان، کار خود را در پاریس آغاز کردند و سپس کار خود را در آلمان نیز گسترش دادند. فال قهوه بسیار محبوب و در عین حال بدنام بود و اخطارهای رسمی مبنی بر تحریم این کار و توقیف فالگیران و فال نوشان منتشر شده بود.
حدود سی سال بعد در سال ۱۷۴۲، یک جزوه با عنوان " نبیه فنجان قهوه همراه با مشاهدات جی.جی.بی G.G.B. " در لایپزیک منتشر شد و ده سال پس از آن در مجارستان جزوه ای دیگر به نام " هنر و دانش پیشگویی در قهوه و دم کردنیهای دیگر" در دسترس مردم قرار گرفت.
● فال قهوه چیست؟
فال قهوه، خواندن و تفسیر نشانه ها توسط واسطه ای است که از قهوه مانند گوی بلورین فالگیرهای کولی استفاده میکند. قهوه ترک آسیاب شده بیش از هر نوع قهوه دیگر مورد استفاده قرار میگیرد و روند اجرای پیشگویی در همه جای دنیا یکسان است.
قهوه نوشیده میشود و فنجان محتوی تفاله قهوه با آداب خاصی بر روی نعلبکی برگردانده میشود و پس از خشک شدن توسط مورد مطالعه فالگیر قرار میگیرد. اشکالی که بر دیواره فنجان تشکیل شده اند تشخیص داده شده و تفسیر میشوند و هر کس با کمی تمرین و تمرکز و با آزاد گذاشتن ناخودآگاه خود میتواند این اشکال را به خوبی تعبیر نماید.
در واقع تفاله قهوه یا چای، اشکال ابرها، لکه های سنگفرش، گلهای قالی و استخوانهای خرگوش (که در آفریقا به کار میرود)، همه اشکال و نمادهایی هستند که میتوان آنها را با دانستن علم نشانه شناسی و مراجعه به درونیات و درک خود از هر تصویر، معنا نمود.
● چگونه یک فنجان قهوه ترک را برای پیشگویی بخوانیم؟
خواندن علایم چای و قهوه به نام تاسیوگرافی (Tasseography) شهرت دارند که از لغت عربی"طاسه" به معنای فنجان گرفته شده است. فال بینی با قهوه به خصوص در میان اهالی یونان، ایران، ارمنستان، روسیه و یوگوسلاوی رواج دارد.
مطالعه کتابهایی که در آن به معنای نمادها و نشانه ها میپردازد میتواند در یافتن و تعبیر این نشانه ها موثر باشد. در مطالب بعدی بیشتر به سمبولیسم یا رمزگرایی خواهیم پرداخت اما در اینجا معنای تعدادی از رایج ترین نقوش و نمادها را برایتان مینویسیم:
▪ حلقه یا دایره : انجام یک معامله، خواستگاری و نامزدی
▪ حلقه هایی که نقطه هایی در میانشان باشد: میل به داشتن فرزند تحقق مییابد
▪ آتش بازی: مشاجره، مشکلات شخصی ناگوار
▪ مربع: خانه تازه
▪ خطوط: سفر، یک پروژه که اگر خط مشخص و واضح باشد به معنای موفقیت آمیز بودن آن است
▪ شمع: محقق شدن یک آرزو، دریافت کمکی از ماورا و قابلیت عمل کردن به یک قول
▪ اسب سوار: مرد تازه ای در زنگی، اخبار خوش، نامزدی
▪ گربه: یک شخص دمدمی مزاج (اگر سفید باشد خوب و اگر سیاه باشد بد است)
▪ صلیب: پیروزی در یک کار سخت
▪ نردبام: موفقیت اجتماعی، ترقی، تغییر
▪ پنجره باز: یک شکست خوش عاقبت
▪ طاووس: شکوه و جلال، تجمل، چیزی که موجب افتخار شود
▪ پروانه: بوالهوسی
▪ ماهی: پولی که میزان آن متناسب با اندازه ماهی است
▪ پرنده: خبر خوش
▪ موش(صحرایی): دزدی

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢۳

 

گوی بینی به هزاران سال میرسد ولی  منشا و مبدا این هنر که یکی از بهترین روشهای رسوخ و ارتباط با ضمیر ناخواداگاه ما میبشد معلوم نیست .

استفاده از گوی بلورین جهت دیدن وقایع هرچند جز بهترین و جذاب ترین روشهاست ولی تنها روش برای بیدار کردن روشن بینی نیست و میتوان از ادوات دیگر مانند کاسه ای آب و یا حتی جوهر خودنویس و آینه هم استفاده کرد تا به نتیجه مطلوب رسید.عمده تحریف موجود در میان عقاید مردم این است که فکر میکنند که خود گوی کریستالی است که خاصیت جادویی دارد و بخاطر همین است که فردی که گوی بینی میکند موفق میشود وقایع را دراین گوی ببیند که کاملا نادرست بوده و در واقع این شفافیت و خاصیت انعکاسی فوق العاده این وسیله است که به گوی کیفیت فوق العاده جهت انجام همچین اموری را  میدهد.

هنگام استفاده از گوی کریستالی میزان نور داخل اتاق همیشه کم میشود . که خیلی شبیه شرایط نور در هنگام مراقبه است . و این میزان از نوردهی به بیننده این امکان را میدهد تا بهتر به گوی کریستال نگاه کرده و تمرکزش بهم نریزد.و همین باعث فوران اطلاعات به چشم ذهنیش شده و قادر به دیدن وقایع میشود و اینجاست که ما دقیقا تصاویر را میبینیم نه داخل گوی کریستال و این نکته بینهایت مهم است که در واقع مکانیزم این روش چیست .

گوی بینی مانند تمام روشهای مربوط به ماورا نیازمند صبر و شکیبایی است و ممکنه برای یک فردی تا هفته ها تمرین لازم باشد تا اولین تصاویر از ضمیرناخوداگاه به او القا گردد. استفاده از گوی کریستال هرگز برآورده کنند آرزوهای فرد جهت تصاحب قدرتهای ماورایی نیست و بیننده تها با استفاده از ان وسیله دو ضمیر خود را به هم نزدیک کرده و اوست که جادو میکند نه گوی کریستالی ولی باید مواردی را هم در نظر گرفت که عبارتند از

-          هنگامی شما امکان موفقیت را خواهید داشت که عامل مزاحمی در هنگام تمرین نداشته باشید . 

-          در اتاقی با نور کم این عمل را انجام دهید ( نور شمع ارجع است )

-          کاسه آب یا گوی کریستال را حتما روی پارچه ای تیره بگزارید. که کمترین انعکای اضافی در گوی شما منعکس نگردد.

-          شما حتما باید به سطح ریلکسیشن مناسبی رسیده باشید.

هرگز سعی نکنید که تصویری در گوی ببینید و تنها اجاز دهید که خود بخود بدون کمترین اراده شما تصاویر بوجود بیایند . هرگز به گوی کریستالی خیره نشوید و تنها راحت و آسوده نگاه کنید .

تصاویر اول بصورت ابر مانند و تار دیده میشوند . آنقدر این عمل تمرکز را انجام دهید که این هاله ابر مانند زدوده شوند و تصاویر شفاف شروع به نمایان شدن کنند .

هنگامی که تصاویر نمایان شدن از شهودتان برای تعبیر استفاده کنید زیرا این تصاویر کاملا از ضمیر ناخوداگاهتان به شما القا میشود و اولین حس شهود تحریک شده شما و اولین نظر شما در باره تصاویر بهترین تعبیر از تصاویر دریافتی است و به محضی که شروع به تجزیه و تحلیل کردید و بعد شروع به تعبیر تصاویر نمودید این را بدانید که به  بیراهه میروید .

یکی از عمده ترین سوالاتی که در باره  هنر گوی بینی سوال میشود این است که " آیا گوی بین آینده را خواهد دید ؟ "  متاسفانه سودجویان زیادی این را تایید خواهدن کرد که حتما این گونه است ولی واقعیت این است که آینده منهای مقدراتش وابسته به تصمیماتی است که فرد میگیرد و زنجیره پیچیده کنشهای تصمیمات انسانها آینده  را میسازد پس دیدن  آینده برای هیچکس امکان پذیر نیست ولی گوی میتواند آینده ای را که به تصمیمات گرفته کنونی شما استوار است و ضمیر ناخوداگاهتان میداند که به وقوع خواهد پیوست به شما زودتر نشان دهد و این مورد را نمیتوان انکار کرد . و یک گوی بین تنها میتواند جزئیات کمی از آینده را در گوی ببیند همین . پس همیشه مواظب افراد سود جویی که ادعای خدایی با گوی بینی میکنند باشید.

همیشه بیاد داشته باشید که نه تنها گوی بینی بلکه  تمامی روشهای روشن بینی برای افرادی که مقتدر نیستند و ممکنه از تصاویر القا شده شوکه شده و بشکنند توصیه نمیشود و در مواردی خظرناک هم است . و هیچ کس به طور حتم نمیداند که چه تصاویری به فرد القا خواهد شد و دقیقا چه پیامی از ضمیر ناخوداگاه فرد و به چه فرمی مخابره خواهد شد .  ممکنه در پاره ای از اوقات تصاویر و پیامها خیلی زننده و نامید کننده و بد باشد . پس  مواظب باشید و بدانید که چکار دارید میکنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢۳

 

گوی بینی به هزاران سال میرسد ولی  منشا و مبدا این هنر که یکی از بهترین روشهای رسوخ و ارتباط با ضمیر ناخواداگاه ما میبشد معلوم نیست .

استفاده از گوی بلورین جهت دیدن وقایع هرچند جز بهترین و جذاب ترین روشهاست ولی تنها روش برای بیدار کردن روشن بینی نیست و میتوان از ادوات دیگر مانند کاسه ای آب و یا حتی جوهر خودنویس و آینه هم استفاده کرد تا به نتیجه مطلوب رسید.عمده تحریف موجود در میان عقاید مردم این است که فکر میکنند که خود گوی کریستالی است که خاصیت جادویی دارد و بخاطر همین است که فردی که گوی بینی میکند موفق میشود وقایع را دراین گوی ببیند که کاملا نادرست بوده و در واقع این شفافیت و خاصیت انعکاسی فوق العاده این وسیله است که به گوی کیفیت فوق العاده جهت انجام همچین اموری را  میدهد.

هنگام استفاده از گوی کریستالی میزان نور داخل اتاق همیشه کم میشود . که خیلی شبیه شرایط نور در هنگام مراقبه است . و این میزان از نوردهی به بیننده این امکان را میدهد تا بهتر به گوی کریستال نگاه کرده و تمرکزش بهم نریزد.و همین باعث فوران اطلاعات به چشم ذهنیش شده و قادر به دیدن وقایع میشود و اینجاست که ما دقیقا تصاویر را میبینیم نه داخل گوی کریستال و این نکته بینهایت مهم است که در واقع مکانیزم این روش چیست .

گوی بینی مانند تمام روشهای مربوط به ماورا نیازمند صبر و شکیبایی است و ممکنه برای یک فردی تا هفته ها تمرین لازم باشد تا اولین تصاویر از ضمیرناخوداگاه به او القا گردد. استفاده از گوی کریستال هرگز برآورده کنند آرزوهای فرد جهت تصاحب قدرتهای ماورایی نیست و بیننده تها با استفاده از ان وسیله دو ضمیر خود را به هم نزدیک کرده و اوست که جادو میکند نه گوی کریستالی ولی باید مواردی را هم در نظر گرفت که عبارتند از

-          هنگامی شما امکان موفقیت را خواهید داشت که عامل مزاحمی در هنگام تمرین نداشته باشید . 

-          در اتاقی با نور کم این عمل را انجام دهید ( نور شمع ارجع است )

-          کاسه آب یا گوی کریستال را حتما روی پارچه ای تیره بگزارید. که کمترین انعکای اضافی در گوی شما منعکس نگردد.

-          شما حتما باید به سطح ریلکسیشن مناسبی رسیده باشید.

هرگز سعی نکنید که تصویری در گوی ببینید و تنها اجاز دهید که خود بخود بدون کمترین اراده شما تصاویر بوجود بیایند . هرگز به گوی کریستالی خیره نشوید و تنها راحت و آسوده نگاه کنید .

تصاویر اول بصورت ابر مانند و تار دیده میشوند . آنقدر این عمل تمرکز را انجام دهید که این هاله ابر مانند زدوده شوند و تصاویر شفاف شروع به نمایان شدن کنند .

هنگامی که تصاویر نمایان شدن از شهودتان برای تعبیر استفاده کنید زیرا این تصاویر کاملا از ضمیر ناخوداگاهتان به شما القا میشود و اولین حس شهود تحریک شده شما و اولین نظر شما در باره تصاویر بهترین تعبیر از تصاویر دریافتی است و به محضی که شروع به تجزیه و تحلیل کردید و بعد شروع به تعبیر تصاویر نمودید این را بدانید که به  بیراهه میروید .

یکی از عمده ترین سوالاتی که در باره  هنر گوی بینی سوال میشود این است که " آیا گوی بین آینده را خواهد دید ؟ "  متاسفانه سودجویان زیادی این را تایید خواهدن کرد که حتما این گونه است ولی واقعیت این است که آینده منهای مقدراتش وابسته به تصمیماتی است که فرد میگیرد و زنجیره پیچیده کنشهای تصمیمات انسانها آینده  را میسازد پس دیدن  آینده برای هیچکس امکان پذیر نیست ولی گوی میتواند آینده ای را که به تصمیمات گرفته کنونی شما استوار است و ضمیر ناخوداگاهتان میداند که به وقوع خواهد پیوست به شما زودتر نشان دهد و این مورد را نمیتوان انکار کرد . و یک گوی بین تنها میتواند جزئیات کمی از آینده را در گوی ببیند همین . پس همیشه مواظب افراد سود جویی که ادعای خدایی با گوی بینی میکنند باشید.

همیشه بیاد داشته باشید که نه تنها گوی بینی بلکه  تمامی روشهای روشن بینی برای افرادی که مقتدر نیستند و ممکنه از تصاویر القا شده شوکه شده و بشکنند توصیه نمیشود و در مواردی خظرناک هم است . و هیچ کس به طور حتم نمیداند که چه تصاویری به فرد القا خواهد شد و دقیقا چه پیامی از ضمیر ناخوداگاه فرد و به چه فرمی مخابره خواهد شد .  ممکنه در پاره ای از اوقات تصاویر و پیامها خیلی زننده و نامید کننده و بد باشد . پس  مواظب باشید و بدانید که چکار دارید میکنید .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢۳

 

آیا پیش‌گویی ممکن است؟

نظریه همه‌چیز باید بتواند این امکان را به‌شخصی که جهان ما را ندیده است، بدهد که همه چیز را پیش‌گویی کند. با چنین نظریه‌ای شاید بشود خورشیدها و سیارات و کهکشان‌ها و سیاه‌چاله‌ها و کوزارها را پیشگویی کرد. اما آیا می‌شود به‌وسیله آن برنده مسابقه اسب‌دوانی سال أینده ایالت کنتاکی را پیشگویی کنیم؟ آیا این پاسخ قابل اعتماد است؟ نه‌چندان!

محاسبات لازم برای بررسی همه داده‌های جهان بطور مضحکی بسیار فراتر از ظرفیت هر کامپیوتر قابل تصوری خواهد بود.

هاوکینگ می‌گوید که گر چه ما می‌توانیم معادلات حرکت دو جسم را با استفاده از نظریه نیوتن محاسبه کنیم، اما نمی‌توانیم همین محاسبات را دقیقاْ برای حرکت سه‌جسم انجام دهیم! علت آن نیست که قوانین نیوتن در مورد بیش از دو جسم صادق نیستند. بلکه پیچیدگی ریاضی معادلات کار را سخت می‌کند. لازم به یادآوری هم نیست که در جهان واقعی با بیش از سه جسم روبرو هستیم.

ما در خصوص سلامتی خود نیز با وجود این که به شالوده اصول دانش پزشکی، شیمی، بیولوژی بسیار مسلط هستیم، نمی‌توانیم پیش‌گویی کنیم. در اینجا نیز مساله آن هست که میلیاردها میلیارد رویدادهای جزئی در سیستم بدن انسان وجود دارد.

با دستیابی به نظریه همه چیز ما هنوز به طرز گیج‌کننده‌ای از پیش‌گویی همه‌ چیزها دور خواهیم بود. حتی اگر اصول زیربنایی ساده و به‌خوبی فهمیده شده باشند، نحوه عملکرد آن‌ها فوق‌العاده پیچیده است. پس این که چه اسبی در مسابقه اسب‌دوانی سال آینده کنتاکی برنده می‌شود، با نظریه همه‌چیز قابل پیشگویی است. اما هیچ کامپیوتری نمی‌تواند تمام داده‌های این پیشگویی را در خود جای داده و معادلات آن را حل کند. آیا این درست است؟

آری و خیر! زیرا یک مسئله دیگر باقی است! اصل عدم قطعیت مکانیک کوانتومی!!! در سطح بسیار ریز یعنی سطح کوانتومی جهان، اصل عدم قطعیت توانایی ما را برای پیش‌گویی رویدادها بسیار محدود می‌کند.

ساکنان عجیب و گرفتار دنیای کوانتوم‌ یعنی فرمیون‌ها و بوزون‌ها را در نظر بگیرید. این‌ها باغ‌وحش عظیمی از ذرات را تشکیل می‌دهند. الکترون‌ها و پروتونها و نوترونها در میان فرمیون‌ها وجود دارند. هر پروتون و نوترون به نوبه خود از سه کوارک که آن‌ها هم فرمیون هستند، تشیل شده است. بعد بووزن‌ها را داریم. فوتون‌ها پیام‌رسان نیروی الکترومنیتیک، گراویتون‌ها پیام‌رسان نیروی جاذبه، گلوئون پیام‌رسان نیروی قوی و wها و Zها پیام‌رسان نیروی ضعیف هستند. دانستن این که این‌ها و خیلی از موجودات شبیه آن‌ها کجا هستند؟ به کجا می‌روند؟ و با چه سرعتی می‌روند، ممکن است ما را یاری کند. اما آیا می‌توانیم این چیزها را بدانیم؟ ارنست راترفورد در اوایل قرن بیستم در آزمایشگاه کاوندیش کمبریج، مدلی از اتم را ارائه داد که در آن الکترونها در مدارهایی شبیه مدار سیارات به دور خورشید، دور هسته اتم می‌گردند. ما اکنون می‌دانیم که مدارات الکترونها را نمی‌توان به این دقت و وضوح رسم کرد. بهتر اسن بجای آن مدار الکترون‌ها را بصورت پراکنده و نامشخص شبیه ابری در اطراف هسته تصور کنیم. این وضعیت در مورد همه ذرات دیگر هم به همین شکل است. اصل عدم قطعیت همانطور که گفته شد، می‌گوید که نمی‌توان با دقت به‌طور همزمان مکان و سرعت یک ذره را تعیین کرد. موضوع مثل الاکلنگی است که پایین رفتن یک سمت آن، منجر به بالا رفتن سمت دیگر می‌شود. هر چه سرعت را دقیق‌تر اندازه بگیریم دقتمان در تعیین مکان ذره کمتر می‌شود و برعکس هر چه مکان دقیق‌تر پیش‌بینی شود، سرعت ذره را با دقت کمتری می‌توان تعیین کرد. در دنیای کوانتوم موشکافی بیشتر به ویرانی می‌انجامد. برای توصیف مدار یک ذره بهترین راه آن است که همه راه‌هایی را که آن ذره می‌تواند حرکت کند، بررسی و محاسبه کنیم. این عمل ما را به مبحث احتمالات می‌کشاند. در نهایت فقط می‌توانیم بگوییم که این ذره احتمال دارد در فلان مسیر حرکت کند و احتمال دارد فلان‌جا باشد. با تمامات ابهامات چنین راهی، استفاده از آن اطلاعات مفیدی به ما می‌دهد.

در فیزیک کوانتومی فیزیک‌دانان راه‌های ماهرانه‌ای ابداء کرده‌اند تا زیرکانه ذرات را مشاهده کنند. اما کارشان بی‌ثمر مانده است. علت آن نیست که ما هوشیارانه عمل نکردیم یا بهترین ابزار مشاهده و اندازه‌گیری را به‌کار نگرفته‌ایم. دنیای ذرات حقیقتاْ مبهم و غیر قطعی است.

تعجب‌آور نیست که هاوکینگ در سخنرانی لوکاشین خود از مکانیک کوانتومی به عنوان «نظریه‌ای در باره آن‌چه نمی‌دانیم و نمی‌توانیم پیش‌گویی کنیم» یاد کرد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢۳